Anketa

Ste že kdaj doživeli izgubo mišičnega tonusa (šibkost v nogah, klecanje kolen, glava omahne, padec ...):

 

Sporočilo za javnost ob evropskem dnevu narkolepsije

Evropski dan narkolepsije, 19. marec 2016 – v Sloveniji verjetno okoli tisoč bolnikov z narkolepsijo

Narkolepsija je nevrološka bolezen, ki traja vse življenje. Je motnja spanja, ki se najbolj kaže kot prekomerna in neobvladljiva dnevna zaspanost.

Za postavitev diagnoze narkolepsije moramo pri osebi potrditi vsaj dva glavna simptoma narkolepsije in sicer vsakodnevno prekomerno dnevno zaspanost, ki se pojavlja vsaj 3 mesece in prisotnost katapleksije. 

Glavni simptomi narkolepsije se kažejo kot:

  • prekomerna dnevna zaspanost - nezadržna potreba po spanju
  • nenadna, kratkotrajna izguba mišične moči, ki jo sproži čustvena reakcija
  • pogosto prebujanje ponoči
  • nenadna nezmožnost govorjenja ali gibanja v trenutku, ko oseba zaspi ali se prebuja
  • neprijetni prividi ali prisluhi v polsnu ob uspavanju in prebujanju.

V Sloveniji je trenutno okoli 60 bolnikov s potrjeno diagnozo narkolepsije. Glavni simptom narkolepsije je huda čezmerna dnevna zaspanost, ki jo subjektivno ocenimo s pomočjo Epworthove lestvice zaspanosti in jo lahko kot preostale simptome narkolepsije učinkovito zdravimo.

Nezdravljena narkolepsija je lahko tudi vzrok nesreč v prometu in na delovnem mestu. Zato je pomembno simptome bolezni čim bolje poznati, o njih poročati osebnemu zdravniku, ki opravi osnovni internistični pregled in laboratorijske preiskave, s katerimi izključi druge bolezni, ki bi se lahko kazale s čezmerno dnevno zaspanostjo (slabokrvnost, moteno delovanje ščitnice, okužbe ...). Sledi napotitev k specialistu nevrologu somnologu. V Sloveniji delujeta dve kliniki, za odrasle v sklopu UKC Ljubljana, za otroke pa v sklopu Splošne bolnišnice Celje.